The ZE 12 transfers laboratory results into stable continuous processes and is ideal for pilot batches, clinical production or specialized food applications. Thanks to high process stability and excellent mixing performance, even complex or sensitive formulations can be produced reproducibly. Advanced options such as various cooling methods with water, air or liquid nitrogen enable precise adaptation to demanding processes. The split barrel makes cleaning and maintenance considerably easier and supports efficient process validation.
ZE 12 HMI
Technical data
| Screw | 12 mm |
| Max. Pressure | 250 bar |
| Max. Torque | 20 Nm |
| Max. Temperature | 230 °C (400 °C optional) |
| heating zones | 1-8 |
| Heating time | 5 min (100 °C) / 14 min (200 °C) |
| Stainless steel | 316 L (1.4404) etc. |
| L/D | 15:1 to 40:1 |
| Operation | Touch panel |
| L x W x H (mm) | 650 (excl. barrel) x 400 x 260 |
| Weight | ≈ 51 kg |